Založ si blog

Prijať, či neprijať? Včely to vedia lepšie. ..

Keď z dôvodu trúdokladnosti včelej matky (neoplodnená matka, kladenie iba trúdich neoplodnených vajíčok, liahnutie trúdov, ktoré nektár a peľ nenosia, čím dochádza ku slabnutiu včelstva s výhľadom, že toto neprežije zimu) je potrebné, pokiaľ už nie je možnosť vložiť do včelstva novú oplodnenú matku, urobiť pred zimou zrušenie takéhoto včelstva (včelej rodiny). Úľ sa z pôvodného miesta premiestni o niekoľko metrov, prípadne až desiatok metrov mimo včelnice. Včely sa môžu z úľa vysypať na obrus, príp. sa ponechajú v prenesenom úli. Čo je zdravé a schopné lietať, sa automaticky vracia z nového miesta na pôvodné miesto, kde úľ stál predtým. Čo lietať nevie, alebo nedokáže, ostáva na obruse a časom uhynie. (Hm, príroda, prirodzený výber…). Zdravá časť včelstva však hľadá svoj pôvodný domov, svoj úľ. Keď ho nenachádza, pokúša sa vžobrať do susedných úľov, stojacich vedľa pôvodného stanovišťa. Časti včiel sa to podarí, pokiaľ prejavia dostatočnú pokoru pred strážkyňami susedných úľov, prípadne prinášajú kvapôčku nektáru, nové včelstvá ich prijmú a posilnia sa nimi. Časti včiel sa to nepodarí, nič neponúkajú, neskláňajú hlavu, skôr budú v budúcnosti požadovať. Včely strážkyne to však vedia lepšie posúdiť, než ako to my vieme vysvetliť. Nové úle teda prišelcov, ktorí nedostatočne presvedčia strážkyne letáčov susedných úľov o svojej budúcej užitočnosti, odmietnu a útočia na nich. Odoženú ich, alebo ich usmrtia. Vžobrávajúce sa včely teda uhynú, buď na zranenia, alebo neskôr hladom. Včely nepoznajú humanizmus, ani žiadny iný …izmus, riadia sa záujmom prežitia včelstva ako celku. Prinášaš nám niečo, čo bude pre nás prospešné, tak poď, ak neprinášaš a nechceš sa začleniť, odíď. Včely to riešia rýchlo a veľmi jednoznačne. Jedinec tam neznamená nič, je síce zložkou spoločenstva, ale prvoradé je len spoločenstvo. Včely sú schopné na každom poste, ktorým prejdú vo svojom živote, upracovať sa k smrti. Zoderú sa pri nosení nektáru, či peľu do úľa, často krát od vysilenia zomierajú aj s nákladom pred letáčmi úľov. Bez zaváhania sa vrhnú na votrelcov a zomierajú, aby ochránili celistvosť včelstva, svoju matku – kráľovnú, vajíčka, larvy, svoje zásoby, ktoré včelstvu zabezpečujú jeho prežitie. Vždy všetko robia na doraz. Na doraz pracujú, na doraz chránia to, čo včelstvo ako celok dosiahlo. Fungujú takto milióny rokov a my ich obdivujeme. Napriek tomu si z nich nedokážeme zobrať príklad. Nestrážime svoje na juh otočené letáče, nemáme záujem o ochranu svojho potomstva, ani svojich zásob. Čo už… Som rád aspoň tomu, že sa už druhýkrát nenarodím. Vyhnem sa bičovaniu, ak by som snáď jedlom počas dňa porušil ramadán. A nebudem si aspoň musieť, keď ten čas príde, okrem vlasov umývať šampónom aj povinnú a neholenú bradu…Snáď do toho času aspoň stihnem odísť…

 

P.S.: Samozrejme, že existujú aj iné možnosti spájania včelstiev. Pri priamom vložení cudzích rámikov so včelami do iného včelstva, pokiaľ tieto vkladané rámiky nemajú nakladený plod, alebo nanesené zásoby, vyvoláte bitku na život a na smrť. Končí sa to porážkou vkladaných včiel. Spojenie dvoch úľových nadstavkov (so včelami) cez novinový papier je pozvoľné a je účinnejšie, úspešnejšie. O tom, aký spôsob spojenia včelstiev sa použije, rozhoduje vždy aktuálna situácia, ktorú treba riešiť. Miesto, čas, ročné obdobie. Ale nikdy sa včelstvo nespája s hniezdom ôs, či sršňov. S dravcami, s predátormi. Aj keď všetky tri druhy patria medzi blanokrídlovce…

A s kýmže to chcú spájať nás, Európania…?

Náš kocúr je chlap. A kašle na Brusel.

03.09.2016

Včera ulovil svojho prvého škorca. Potešil ma, pochválil som ho, poďakoval sa mu a prisľúbil som mu, že za tento čin ho budem opatrovať až do konca jeho života. Murka som našiel pred asi viac »

Medvede vs. moslimovia

09.04.2016

Tak sa nám vraj premnožili medvede v Tatrách. Obyvatelia tatranských obcí majú strach. Zachytil som to tuším včera v TV spravodajstve. Medvede sa túlajú po uliciach niektorých miest a obcí, viac »

Po našom jarnom mejdane tu bude ešte lepší život, ako po roku 1989.

03.02.2016

Takže aj my si trošku zamejdanujeme v najbližších dňoch? Vyzerá to tak. Zatiaľ nepoznáme farbu mejdanu, asi to strýčko Tom z bielej chalúpky zabudol napísať do manuálu. Čo tak modrá? Tá viac »

diaľnica, D1, cesta, blatné

Počas víkendu bude diaľnica pri Bratislave zatvorená

28.04.2017 17:30

Vodiči sa v sobotu a nedeľu po diaľnici D1 z Bratislavy do Trnavy a späť nedostanú.

Vladimir Putin, Angela Merkelová

Merkelová sa stretne s Putinom na prvej návšteve Ruska za dva roky

28.04.2017 17:19

Hlavnými témami budú príprava summitu skupiny G20, ktorý sa bude konať v júli v Hamburgu, ale aj vojna v Sýrii a konflikt na Ukrajine.

protest, kovo, odborovy zvaz KOVO, richter

Odborári protestovali proti dovozu lacných pracovníkov

28.04.2017 17:14

Približne tri stovky odborárov v Bratislave protestovali proti uvoľňovaniu pravidiel pre zamestnávanie cudzincov z krajín mimo Európskej únie.

prešov, hejce, pozostalí

Pozostalí žiadajú otvoriť vyšetrovanie pádu lietadla AN-24 pri obci Hejce

28.04.2017 16:50

Chceli tiež upozorniť na to, že žiadajú odtajnenie spisu, údajov z čiernej skrinky a obnovenie vyšetrovania, aby bolo možné presne pomenovať príčinu havárie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 17788x
Priemerná čítanosť článkov: 1779x

Autor blogu

Kategórie